Samopoštovanje i samopouzdanje kod dece

Samopouzdanje je zarazno. Isti slučaj je i sa nedostatkom samopouzdanja!
Vinsent Lombardi

Radeći s velikim brojem dece starosne grupe od 9 do 12 godina, zapazio sam da je najveći problem većine njih nedostatak samopoštovanja i samopouzdanja. Šta je, zapravo, samopoštovanje?

Samopoštovanje je pozitivno osećanje sopstvene vrednosti i to je pravo svakog čoveka bez obzira na godine starosti.

Samopouzdanje

Vaspitači, učitelji i roditelji imaju posebnu odgovornost da to osećanje podstiču. Prirodno, svako dete je puno samopoštovanja i samopouzdanja. Kako dete odrasta, autoriteti oko njih – npr. mama, tata, baba deda, drugovi i drugarice u predškolskom i školskom uzrastu, učitelji i nastavnici – se trude, iz petnih žila, da to prirodno stanje nesveno poremete i svakodnevno “ubijaju” samopoštovanje deteta.

Zašto? Neko iz neznanja, neko da bi na taj način uzdigli sebe (to su oni koji imaju kompleks vrednosti – osobe s niskim nivoom samopoštovanja).
Kako? Roditelji se ponašaju previše zaštitnički. Ne dozvoljavaju deci da učestvuju u obavljanju kućnih poslova (isprljaće se, opeći će se, pašće, “ne možeš ti to”, “ne znaš ti to”, “brat zna bolje”, “nisi talentovan”, …). Preterana kontrola, na primer, u navikavanju na čistoću i nerealno visoki zahtevi roditelja otežavaju razvoj SAMOSTALNOSTI koja je KOREN DEČJEG PONOSA i SAMOPOUZDANJA što uzrokuje sumnju u sebe i sopstvene sposobnosti.

Pozitivno samopoštovanje deteta je moguće podsticati u okviru mnogih porodičnih uticaja na dete, od kojih su najznačajniji sledeći:
– jasno, otvoreno i dvosmerno komuniciranje s detetom;
– demokratski, nenasilan stil vaspitanja, u kome se detetu ukazuje potpuno poverenje;
– ohrabrivanje deteta da slobodno iskazuje ljubav i druga osećanja;
– podsticanje deteta da izgradi različite strategije samopodrške i samopotvrđivanja;
– podsticanje deteta da slobodno priča o svojim iskustvima, postavljanjem pitanja;
– negovanje nezavisnosti i samostalnosti.

Šta dete dobija svojim visokim samopoštovanjem?
– poverenje u sopstveno opažanje, izbore, postupke i odluke;
– kreativnost u igri, istraživanju i druženju;
– nezavisnost i energičnost u odnosima sa vršnjacima;
– aktivno učešće u diskusiji i slobodu da, bez ustezanja, postavlja pitanja;
– uverenost da će ga zalaganje dovesti do povoljnog rezultata i postizanja uspeha na svim nivoima;
– poverenje u druge, interakciju s njima, lako sklapanje i održavanje prijateljstva i popularnost u grupi.

Kako da sami gradite samopoštovanje i samopouzdanje?
Ako slušate ljude na koji način govore o sebi, često ćete čuti nešto nalik ovome: Nisam dobar. Beskoristan sam. Veruj mi, ja uvek sve upropastim. Ja to ne mogu da uradim.
Ako ljudi o sebi govore sa nipodaštavanjem neće dugo vremena proći i počećemo da se slažemo sa njima. Ako želite da vam neko pomogne oko nekog projekta, da li biste to tražili od osobe koja neprestano govori kako je beskorisna? Da li možete da verujete nekome koji tvrdi da uvek sve upropasti? Kada sebe nipodaštavamo naše samopouzdanje slabi sve više i više.

Zato, umesto da govorite negativno o sebi, recite nešto pozitivno. Na primer: Umesto, Ja to ne mogu! Recite, Dajem sve od sebe! Zamenite, Uvek sve upropastim! sa Uvek učim iz svojih grešaka!

Kada govorite pozitivne stvari o sebi, vaše samopoštovanje raste, pa se i drugi odnose prema vama s poštovanjem, što vam zauzvrat povećava samopouzdanje! Sledeći put kada se suočite sa problematičnom situacijom, probajte da o njoj razmišljate kao o izazovu, a ne problemu. Kada mislimo da smo se susreli sa problemom, postajemo zabrinuti, doživljavamo stres i tada nam se čini da ne možemo doći do rešenja. Pogledajte na teškoće iz drugačijeg ugla.

Vi ste moćna i kreativna osoba i možete da se nosite sa svim izazovima koje život donosi. Umesto da kažete: Ja imam problem, recite, Kako da pristupim ovom izazovu, ili, Ovo je samo još jedan zadatak koji hoću da rešim! Pazite šta govorite o sebi, kada ste sami ili kada ste u društvu. Vaše reči koje upućujete sebi su ili najveći kočničar ka ostvarenju uspeha u bilo čemu ili najveći podsticaj.

Setite se moćne podsticajne izjave Emila Kuea: Svakoga dana, u svakom pogledu, ja sam sve bolji, bolji i bolji. Ponavljajte je svakoga dana, ako je potrebno i sto puta i videćete šta će se dogoditi.
Vaše samopoštovanje i samopouzdanje će rasti iz dana u dan. Napišite ovu izjavu na papiriće i postavite na vidna mesta u vašem domu gde ćete ih svakoga dana videti (na ogledalu u kupatilu, na vrata frižidera, na prozor vaše spavaće sobe, na ekran kompjutera) na upravljač svog automobila, na radni sto. Poboljšajte sliku o sebi.

Veliki broj ljudi sebe vide kao osobu s “greškom”. Na primer: Ujutro se pogledaju u ogledalo i kažu: Na šta ličim. Vidi ti te bore. A tek podočnjaci. Sav sam naduven. Delujem umorno a tek sam se probudio. Strašno!

Ovo su izuzetno opasne izjave i, ako se ponavljaju, dovešće da rezultata koje ne želite da se ostvare. Umesto takvih izjava, makar one bile i istinite, istaknite nešto na sebi što je pozitivno. Na primer: Lepa sam. Izgledam odmorno. Oći mi sijaju. Primam ljubav i dajem ljubav. Primetićete nakon određenog vremena da su  i umor nadutost nestali.

Ono što je još važnije je da vaša deca oponašaju vaše obrasce. Trudite se da svojoj deci omogućite lakši život uz pozitivne afirmacije i da otvorenog uma prihvatite svoje dete kao zrelu osobu koja može i ume!